Ako ďalej po operácii prsníka?

22.10.2019

Informácie na úvod

Možné zmeny po operácii

Stáva sa, že po operácii prsníka môže dôjsť k skráteniu svalov, k obmedzenému pohybu v ramennom kĺbe, prípadne k poškodeniu mäkkého tkaniva, či poruche odtoku lymfy z ramena a časti trupu.

Lymfatický systém

Lymfatický systém tela sa skladá z lymfatických uzlín a lymfatických ciev, v ktorých prúdi svetložltá tekutina - miazga. Po odstránení lymfatických uzlín sa lymfa hromadí v postihnutej oblasti a celý systém sa preruší. Následne môže vzniknúť lymfedém - lymfatický opuch. Vyskytuje sa približne u jednej tretiny pacientov. Opuch je možné v skorých štádiách úspešne liečiť a predchádzať mu dodržiavaním životosprávy a pravidelnou rehabilitáciou. 


Príznaky lymfedému

V počiatočných štádiách sa vyskytuje bolesť, ťažoba, pocit napätia, únava končatiny, pričom na končatine nie sú viditeľné žiadne zmeny. Neskôr sa tieto ťažkosti stupňujú. Opuch je viditeľný najmä po záťaži. Keď prstom zatlačíte na končatinu, objaví sa jamka, ktorá postupne ustúpi. V ďalšom štádiu jamka po stlačení prstom pretrváva, opuch je tuhší, objavujú sa farebné zmeny kože, zväčšuje sa objem končatiny.


Je potrebné rehabilitovať ?

Je známe, že cvičenie vo všeobecnosti blahodarne vplýva na zdravie. Konkrétne cvičenie zamerané na prevenciu lymfedému zlepšuje pohyb v ramennom kĺbe. Cvičí sa oboma končatinami, čím sa nacvičuje správne držanie tela a symetria. Zabraňuje sa tým návyku nesprávnych pohybových stereotypov, ktoré môžu vzniknúť pri šetrení končatiny na operovanej strane trupu.


Kedy začať s rehabilitáciou?

Cvičiť možno začať už na druhý deň po operácii. Začína sa jednoduchými cvikmi zameranými na pohyblivosť ramenného kĺbu a podporu odtoku lymfy . Potrebné je cvičiť 2-3 krát denne len do pocitu únavy alebo bolesti. Náročnosť cvikov stupňujeme podľa individuálnych pocitov. Treba si uvedomiť, že odstránením prsníka alebo jeho časti sa naruší rovnováha tela. Pacient stojí krivo, plece na operovanej strane má predsunuté, drží ho vyššie a celá chrbtica sa vytáča. Cvičenie má predchádzať tomu, aby nastala uvedená situácia. Ideálnym druhom pohybu je plávanie, nakoľko udržuje rozsah pohybu v ramennom kĺbe, zabezpečuje stabilitu chrbtice a preventívne pôsobí proti vzniku lymfedému.


Životospráva

Denný režim je dôležitou súčasťou liečby. Je potrebné polohovanie a cvičenie, čím napomáhame odtoku lymfy. Treba sa vyhýbať dlhodobej jednostrannej polohe končatiny, ťažkej práci a predchádzať prípadnému úrazu. 

Niekoľko zásad:

  • Neporežte sa / sklo, konzervy, nožničky/, nepichnite sa ani pri šití do prstov na operovanej strane hrudníka.
  • Pri umývaní a praní používajte len vlažnú vodu, pretože horúca voda spôsobuje prehriatie a zhoršuje odtok lymfy.
  • Vyvarujte sa popáleniu či obareniu pri žehlení, pečení, varení.
  • Vyhýbajte sa noseniu ťažkých nákupov, domáce práce vykonávajte len do pocitu únavy.
  • Zvýšte opatrnosť pri práci s dezinfekčnými prostriedkami a chemikáliami.

Odev

  • Oblečenie má byť voľné a ľahké.
  • Rukávy sa nesmú zarezávať.
  • Náramky, hodinky a prstene noste na zdravej ruke.
  • Ramienka podprsenky majú byť široké.

Osobná hygiena a starostlivosť o telo

  • Neodporúča sa sauna, horúci kúpeľ, priame slnko, solux, parafínové zábaly, horúce bahno.
  • Pozor na poranenia pri manikúre. Môže nastať infekcia, "ruža" - eryzipel a zhoršenie lymfedému.
  • Chráňte hornú končatinu pred väčším chladom či omrznutím.
  • Používajte nedráždivé kozmetické prípravky, nové prípravky vyskúšajte najprv na zdravej končatine.
  • Klasickú masáž môžete absolvovať len na neoperovanej strane hrudníka a priľahlej končatine. Informujte vždy maséra.

Cvičenie a šport

Prvoradá zásada je pravidelne cvičiť. Nevenujte sa však namáhavým a vyčerpávajúcim športom, ako loptové hry, tenis, silové športy, gymnastika, aerobik, strečing. Mohlo by dôjsť k zraneniu alebo preťaženiu končatiny na operovanej strane hrudníka. Vhodná je chôdza, plávanie a po dokončení liečby aj beh.


Dovolenka

Dovolenku je vhodné tráviť na miestach s chladnejšou klímou. Vyhýbajte sa pobytom v trópoch a subtrópoch v horúcom a vlhkom prostredí. Pobyt pri mori je povolený, avšak zdržiavajte sa v tieni a neopaľujte sa. Vyhýbajte sa oblastiam s vysokým výskytom hmyzu. Pri dlhších cestách v dopravných prostriedkoch meňte polohu končatín a robte časté prestávky .

Strava a výživové doplnky

Strava má byť vyvážená, má obsahovať primerané množstvo minerálov, vitamínov, stopových prvkov a stavebných látok. Udržujte si ideálnu hmotnosť, prípadnú nadváhu redukujte. Nie sú vhodné ťažké, mastné, korenisté jedlá, ani veľa sladkostí. Obmedzte solenie a vyhýbajte sa alkoholu. Je vhodné k vyváženej strave pridať vhodné výživové doplnky.

V prípade záujmu o konzultáciu ohľadom doplnkovej liečby sa môžete objednať na konzultáciu k pani doktorke. 



Chcem sa objednať na konzultáciu