Neuropatia alebo poškodenie nervov chemoterapiou
Pacienti, vo väčšine prípadov pacientky, sa mi často sťažujú na to, že po chemoterapii pociťujú rôzne nepríjemné príznaky ako sú pálenie, tŕpnutie, brnenie, necitlivosť v končatinách, najmä v prstoch na rukách a nohách. Niekedy sú tie vnemy také intenzívne, že nemôžu spávať, vypadávajú im veci z rúk, pociťujú neistotu pri chôdzi. Všetky tieto príznaky má väčšinou na svedomí chemoterapia a jedným slovom ich môžeme zhrnúť pod názov neuropatia.
Príznaky spojené s neuropatiou výrazne zhoršujú kvalitu života pacientov.
Neuropatii sa dá čiastočne predchádzať tým, že sa u pacienta nastaví podporná doplnková antioxidačná liečba ešte pred chemoterapiou, prípadne súčasne s chemoterapiou, aby sa čo najviac chránili zdravé bunky pred vedľajšími účinkami chemoterapie.
Nakoľko však pacienti túto preventívnu časť často podceňujú a riešenie hľadajú až pri problémoch, v tomto článku sa budeme venovať možnostiam, ako zmierniť už existujúcu neuropatiu.
1. Je dôležité kontrolovať si ruky aj nohy, aby sa prípadné poškodenia na koži zistili čo najskôr. S tým súvisí aj vhodná obuv - príliš tesné topánky môžu spôsobiť otlaky, pľuzgiere, rany, ktoré si pacient s neuropatiou nemusí všimnúť a ktoré sa môžu následne ťažšie hojiť.
2. Masáž loptičkou-ježkom - masáž stimuluje najmä tie poškodené nervy, ktoré vedú tlakové a dotykové vnemy. Masážou sa vytvárajú podnety, ktoré môžu stimulovať regeneráciu poškodených nervov.
3. Aplikácia studenej vody na ruky a/alebo nohy. Chladný podnet spôsobuje zmenu prekrvenia a látkovej výmeny, tiež posilňuje imunitný systém otužovaním. Studenou vodou najskôr polievame obidve nohy od prstov ku kolenám. Prúd vody má byť jemný, nie silný. Polievanie trvá 30-60 sekúnd. Rovnako postupujeme aj pri rukách, polievame ich od prstov po lakeť. Je dôležité, aby ste pred týmto studeným kúpeľom nemali studené ruky ani nohy. Po skončení je treba zaistiť zahriatie. Nie je vhodné dlho stáť v studenej vode.
Kontraindikácie sú poruchy prekrvenia napr. pri Raynaudovom syndróme alebo pri upchávaní periférnych ciev.
4. Mnoho pacientov potvrdilo, že sa príznaky polyneuropatie dajú zmierniť pohybom, v tomto prípade konkrétne chôdzou - nordic walkingom.
5. Pomôžte svojmu imunitnému systému, užívajte antioxidanty a kurkumu.
K silným antioxidantom patrí lipozomálny vitamín C, ktorý by mali užívať všetci onkologickí pacienti dlhodobo, ďalej vitamín E a okrem toho sa v liečbe neuropatie osvedčil KURKUMÍN.
Kurkumín je extrakt získaný z kurkumy dlhej, je zdrojom kurkumoidov - látok, ktoré pôsobia ako antioxidanty, vykazujú protizápalové účinky, podporujú funkciu pečene a podžalúdkovej žľazy, sú nápomocné pri hojení, priaznivo ovplyvňujú imunitu.
Kurkumín má priaznivý vplyv na mozgovú činnosť a tiež činnosť nervov. Štúdie dokázali, že kurkumín zvyšuje aktivitu nervových prenášačov - neurotransmiterov, čím sa uľahčuje prenos medzi nervovými bunkami v nervových spojeniach. Taktiež chráni pečeň pred poškodením chemickými látkami /ďalšie využitie pri ochrane pečene pri chemoterapii/.
Na záver komplexné zhrnutie účinkov kurkumínu, využiteľné nielen pri neuropatii:
- antioxidačný
- protizápalový - pôsobí podobne ako lieky potláčajúce aktivitu enzýmu COX-2 (napr. aulin, aspirin, brufen) ale bez ich nežiaducich účinkov
- znižuje zrážanlivosť krvi
- znižuje únavu
- chráni pečeň a podporuje jej regeneráciu
- antibakteriálny - podobne ako cesnak a brokolica blokuje rast a množenie baktérie Helicobacter pylori v žalúdku
- znižuje tvorbu kyseliny cholorovodíkovej v žalúdku = podporuje liečbu vredov žalúdka, dvanástnika a je účinným prostriedkom proti páleniu záhy
- protirakovinový
- bráni vzniku mutácií
- bráni rastu nových ciev v nádorovom tkanive = spomaľuje jeho rast
- v laboratórnych testoch zvyšuje citlivosť nádorových buniek voči chemoterapii
Neuropatia je určite veľmi nepríjemným dôsledkom chemoterapie a jej zmiernenie vyžaduje trpezlivosť a aktívny prístup pacienta. Verím, že aj tieto rady pomôžu tam, kde je to potrebné.
MUDr.Adela Englerová